The Oaks Sessay Rules Of Attraction

NORTH

Bannister Farm Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (31 pegs)
Result: 1 J Vernon, Garbolino Elton, 38-0-0; 2 M Halliwell, Bag ‘Em Baits, 37-10-0; 3 K Wilson, Elton Tackle, 34-12-0; 4 J Brooks, Wayne’s Tackle, 34-0-0; 5 B Bennett, Garbolino Elton, 33-4-0; 6 D Tierney, Tackle Tarts, 30-8-0.

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (32 pegs)
Result: 1 S Gallagher, Ted Carter Southport, 62-8-0; 2 L Thornton, Middy/Bag ‘Em Baits, 43-9-0; 3 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 39-6-0; 4 D Swain, Garbolino/Dynamite Baits, 37-11-0; 5 K Rich, Daiwa, 32-2-0; 6 A Musgrove, Edgeley Sports, 31-0-0.

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (31 pegs)
Result: 1 L Thornton, Middy/Bag ‘Em Baits, 52-4-0; 2 C Herring, Rochdale Angling Centre, 51-3-0; 3 S Parry, Daiwa/Guru, 44-5-0; 4 S Gallagher, Ted Carter Southport, 29-2-0; 5 K Rich, Daiwa, 26-6-0; 6 A Musgrove, Edgeley Sports, 26-3-0.

Blundell’s Fishery Rover (Thurs)
All lakes (26 pegs)
Result: 1 G Whalley, Bait-Tech, 58-6-0; 2 A Musgrove, Edgeley Sports, 47-10-0; 3 J Carroll, Leigh Tackle & Bait, 36-4-0; 4 M Billingham, Bag ‘Em Baits, 30-2-0; 5 J Pearson, Gilder’s Tackle, 22-3-0; 6 G Moore, Tackle Saver, 17-0-0.

Brookside Fisheries (Sun)
Snake & Willow Lakes (34 pegs)
Result: 1 J Battersby, Garbolino Elton, 54-14-0; 2 F Staniuszko, Garbolino Elton, 51-12-0; 3 A Butler, Mosella, 34-0-0; 4 G Lindsay, Lowhills AC, 33-2-0; jt5 D Williams, Rochdale Angling and R Wightman, Cheshire Angling, both 27-0-0.

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (31 pegs)
Result: Jt1 Stu Conroy, Kamasan/Sensas and Steve Conroy, Drennan NW, both 22-0-0; 3 A Harman, Cheshire Angling, 21-2-0; 4 M Pleavin, Deggy’s Tackle, 17-14-0; 5 T Dewhurst, Premier Driveways, 17-0-0; 6 S Colvin, Brookside, 13-0-0.

Brookside Fisheries (Thurs)
Snake Lake (25 pegs)
Result: 1 M Pleavin, Deggy’s Tackle, 37-6-0; 2 D Williams, Garbolino Elton, 32-4-0; 3 S Colvin, Brookside, 32-0-0; 4 J Wilson, JW Pole Repairs, 24-4-0; 5 J Lindsay, Lowhills AC, 23-2-0; 6 S Conroy, Kamasan/Sensas, 21-0-0.

Brookside Fisheries (Tues)
Snake Lake (20 pegs)
Result: 1 F Staniuszko, Garbolino Elton, 36-0-0; 2 Stu Conroy, Kamasan/Sensas, 30-0-0; 3 R White, Maver/Bag ‘Em Baits, 27-0-0; 4 C Ruscoe, Rod ‘n Reel, 26-4-0; 5 Steve Conroy, Drennan NW, 24-4-0; 6 T Barlow, Maver NW, 24-0-0.

Browning Quaker Silverfish Only (Sun)
Woodland Lakes, Partridge, Skylark & Kestrel Lakes (42 pegs)
Result: 1 P Noble, Darlington Angling Centre, 31-2-0; 2 J Maddison, Browning Quaker, 22-4-0; 3 C Gowling, Browning Quaker, 18-10-0; 4 S Rambow, Darlington Angling Centre, 16-8-0; 5 N Proctor, Thirsk, 16-2-0; 6 G Webb, Cleveland Angling Centre, 16-0-0.

Fishing Republic Winter League (round six)
Messingham Sands, Island Pond (23 pegs)
Result: 1 A Nixon, Fishing Republic, 48-6-0; 2 M Humphreys, Fishing Republic, 32-11-0; 3 J Lorraine, Ings Lane, 28-11-0; 4 B Holbrooke, Rotherham, 27-13-0; 5 M Day, Team Daiwa, 23-11-0; 6 J Fowler, Highgate, 19-14-0.

Garbolino Lindholme Lakes Fur & Feather (Sat)
Bonsai & Strip Lakes (85 pegs)
Result: 1 S Cameron, Garbolino Lindholme, 73-15-0; 2 D Shires, West Yorkshire Police, 40-14-0; 3 P Christie, Garbolino Lindholme, 39-3-0; 4 R Whilton, Kinky Pellet Club, 37-11-0; 5 M Holmes, Hull, 35-12-0; 6 P Reilly, Garbolino Lindholme, 33-2-0.

Garbolino Lindholme Lakes (Sun)
Bonsai & Willows Lakes (31 pegs)
Result: 1 B Fisk, Middy, 64-12-0; 2 J Allerton, Tri-Cast, 58-12-0; 3 G Barbie, Hull, 49-5-0; 4 P Christie, Garbolino Lindholme, 42-11-0; 5 D Shepherd, Maver, 39-1-0; 6 M Holmes, Lindholme, 38-4-0.

Heronbrook Fisheries (Sun)
All lakes (90 pegs)
Result: 1 S Allen, Maver Gold/Bag ‘Em Baits, 78-8-0; 2 R Pennington, Leigh Tackle & Bait, 74-0-0; 3 P Holmes, Heronbrook, 68-2-0; 4 G Lees, Gilder’s Tackle, 57-12-0; 5 T Maj, Maver Gold/Bag ‘Em Baits, 53-8-0; 6 A Cattell, Maver Gold/Bag ‘Em Baits, 46-8-0.

High Heyes Fishery Rover (Sat)
All lakes (10 pegs)
Result: 1 D Bolton, Coppull Angling, 22-8-0; 2 D Connell, Ted Carter Preston, 14-8-0; 3 D McGuire, Mosella, 11-0-0; 4 D Rose, Izaak’s MG, 8-12-0.

Leeds DASA (Sun)
Yorkshire Ouse, Hunter’s Lodge - Linton (50 pegs)
Result: 1 P Bennett, Tackle 2U, 4-2-0; 2 D Pollitt, Mirfield AC, 3-0-0; 3 P Baron, Tackle 2U, 2-14-0; jt4 P Austin, Barlby Village Stores and M Rockingham, Leeds, both 2-12-0; 6 B Jeffries, Leeds Angling Centre, 2-11-0.

Lingmere Fisheries Over 50’s (Mon)
Match Lake (14 pegs)
Result: 1 N Harrop, Lingmere, 28-6-0; 2 J Bell, Liverpool, 19-2-0; 3 C Diamond, Eddie’s Bait Supplies, 12-8-0; 4 E Hayes, Lingmere, 10-6-0.

Lingmere Fisheries (Sat)
Both lakes (19 pegs)
Result: 1 C Doran, Widnes Angling Centre, 41-12-0; 2 S Balson, Lingmere, 36-4-0; 3 S Openshaw, Lingmere Tackle, 33-8-0; 4 C Fletcher, Lingmere Tackle, 31-5-0.

Meadow View Fisheries (Sun)
Lark Pool (23 pegs)
Result: 1 P Barwell, Widnes Angling Centre, 75-8-0; 2 P Chung, Matrix Tameside, 41-0-0; 3 D Williams, Meadow View, 36-8-0; 4 G Marsland, Star AC, 30-4-0.

Mirfield AC Christmas Canals (Fri)
Mirfield Canals (72 pegs)
Result: 1 K Henegan, Tri-Cast Calder, 10-8-0; 2 G Poucher, Barnsley, 7-15-0; 3 S Campbell, Matrix Halifax, 7-11-0; 4 E Green, Matrix Halifax, 6-10-0; 4 G Colbran, Keighley, 6-10-0; 6 D Colbran, Keighley, 5-14-0.

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (20 pegs)
Result: 1 J Kenning, Goole, 28-0-0; 2 A Johnson, Majestic Garage, 22-10-0; 3 J Breheney, Majestic Garage, 21-12-0; 4 P Boyes, Majestic Garage, 8-10-0; 5 M Baxter, Moorfields, 8-8-0; 6 M Heptonstall, Moorfields, 7-0-0.

Oaks Lakes Rover (Mon)
Oak, Firs & Willow Lakes (10 pegs)
Result: 1 J Wood, The Oaks, 24-7-0; 2 D Smith, Matrix/Bait-Tech, 14-8-0; 3 C Watson, The Oaks, 12-8-0.

Oaks Lakes (Thurs)
Ash & Beech Lakes (13 pegs)
Result: 1 C Kendall, Middy, 35-3-0; 2 C Hall, The Oaks, 24-12-0; 3 B Walker, The Oaks, 24-4-0.

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Pool (18 pegs)
Result: 1 S Stott, Starbeck AC, 36-10-0; 2 B Sinclair, The Oaks, 20-8-0; 3 D Cheetham, Frenzee, 28-0-0; 4 B Poland, The Oaks, 27-15-0; 5 M Bailey, Garbolino Elton, 24-13-0; 6 C Watson, The Oaks, 23-1-0.

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (13 pegs)
Result: 1 C Hall, The Oaks, 29-6-0; 2 B Sinclair, The Oaks, 20-4-0; 3 J Fryatt, The Oaks, 19-7-0; 4 M Crawford, Daiwa Cleveland Angling Centre, 19-4-0; 5 B Poole, The Oaks, 14-6-0; 6 C Melling, Miracle Baits, 14-0-0.

Old Hough Fishery Christmas Rover (Sat)
All lakes (53 pegs)
Result: 1 K Potts, Tri-Cast, 64-4-0; 2 J Cheetham, Widnes Angling Centre, 35-4-0; 3 P Johnson, Old Hough, 33-8-0; 4 M Walton, Old Hough, 32-12-0; 5 S Peplow, Old Hough, 26-6-0; 6 K Price, Old Hough, 25-13-0.

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (48 pegs)
Result: 1 P Coyle, Preston Innovations, 44-9-0; 2 P Tickle, St Helen’s Angling, 31-15-0; 3 J Howarth, Maver Midlands, 28-14-0; 4 A Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 28-11-0; 5 P Humphries, Rochdale Angling, 26-0-0; 6 J Jowett, Maver, 24-15-0.

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (67 pegs)
Result: 1 A Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 58-8-0; 2 P Tickle, St Helen’s Angling, 45-0-0; 3 R Buckley, Garbolino Elton, 41-10-0; 4 M Rogerson, Drennan NW, 36-4-0; 5 I Reid, Partridge Lakes, 33-13-0; 6 J Jones, Garbolino Elton, 29-8-0.

Partridge Lakes OAP & Disabled (Mon)
Spey, Marsh & Ribbon Canal Lakes (23 pegs)
Result: 1 D Olly, Olly Motors, 42-9-0; 2 D Ockwell, Leigh Tackle & Bait, 38-6-0; 3 S Bryan, Partridge Lakes, 33-2-0; 4 E Pilkington, Ted Carter Preston, 31-12-0.

Partridge Lakes (Tues)
Covey Canal Lakes (23 pegs)
Result: 1 D Shaw, Maver NW, 52-8-0; 2 H Billing, Garbolino, 35-6-0; 3 P Coyle, Preston Innovations, 35-5-0; 4 A Middleton, Grattan AC, 32-6-0.

Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (35 pegs)
Result: 1 M Rogerson, Drennan NW, 35-1-0; 2 J Howarth, Maver Midlands, 29-1-0; 3 K Rich, Daiwa, 22-7-0; 4 D Shaw, Maver NW, 21-6-0.

Partridge Lakes Christmas Special (Fri)
All lakes (146 pegs)
Result: 1 D Woodworth, Lingmere Tackle, 48-1-0; 2 C Mayor, Drennan NW, 44-3-0; 3 P Humphries, Rochdale Angling, 42-8-0; 4 L Riley, Leigh Tackle & Bait, 37-6-0; 5 D McManus, Ted Carter Preston, 33-13-0; 6 P Burton, Angler’s World Holidays, 29-9-0.

St Helen’s AA (Sun)
Carr Mill Dam (24 pegs)
Result: 1 K Hall, Newton-le-Willows, 8-14-0; 2 T Heffernon, St Helen’s, 7-12-0; 3 D Bennett, Preston Innovations, 7-3-0; 4 P Clibburn, Wigan, 4-10-0.

Slaithwaite DAC (Sat)
Sparth Reservoir (10 pegs)
Result: 1 K Henegan, Tri-Cast Calder, 3-8-0; 2 N Burrows, Slaithwaite AA, 3-2-0; 3 T Noon, Slaithwaite AA, 1-12-0.

Thornhill AC Christmas (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (21 pegs)
Result: 1 W McLeavy, Tri-Cast Calder, 8-1-0; 2 E Green, Matrix Halifax, 2-15-8; 3 K Marshall, Tri-Cast Calder, 2-10-0; 4 N Pickett, Thornhill AC, 2-6-8; 5 J Needham, Leeds Angling Centre, 2-0-0; 6 R Reah, Wakefield AC, 1-8-0.

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Burscough (27 pegs)
Result: 1 B Boyne, Adlington, 8-4-4; 2 C Whalley, Gidlow Angling, 6-1-4; 3 A Silcock, Mosella, 4-12-0; 4 D Turner, Tri-Cast Rochdale, 4-0-4; 5 J Hall, Bolton, 3-14-0; 6 P Robinson, Wigan MG, 3-9-4.

Woodland Lakes (Thurs)
Kestrel & Wagtail Lakes (18 pegs)
Result: 1 D Pearson, Woodland Tackle, 21-8-0; 2 D Foster, Woodland Tackle, 18-10-0; 3 M Longhirst, Woodland Tackle, 16-1-0; 4 M Hare, RSPS, 14-9-0.

MIDLANDS

Alvechurch Fisheries (Sat)
Horseshoe Lake (15 pegs)
Result: 1 L Ayres, Alvechurch, 47-4-0; 2 W Beach, Alvechurch, 24-10-0; 3 D Chezine, Alvechurch, 14-3-0; 4 C Evans, Alvechurch, 12-5-0.

Angling Direct Winter Series (Sun)
River Wensum, Riverside (17 pegs)
Result: 1 D Gooch, Norwich, 10-4-0; 2 S Borrett, Norwich, 10-1-0; 3 C Sadler, Dukes AC, 8-1-0; 4 P Swan, Angling Direct, 7-13-0; 5 R Hubbard, Sensas/Daiwa Angling Direct, 7-3-0; 6 W Anderson, Daiwa Angling Direct, 7-2-0.

Daiwa Hallcroft Fishery Teams of Four Silverfish League (Sun)
Moat & Bridge Pools (32 pegs)
Result: 1 A Oldham, Frenzee, 17-7-0; 2 P Morgan, Daiwa Drawbags, 15-6-0; 3 S Shepherd, Worksop, 14-9-0; 4 A Payling, Peg One Angling Centre, 14-9-0; 5 J Barningham, Lincoln Whisby AS, 13-9-0.

Daiwa Hallcroft Fishery Carp/Silverfish (Sat)
Moat Pool (22 pegs)
Result: 1 L Hewison, MAP Leegem, 33-12-0; 2 B Poole, Bag ‘Em Baits, 18-10-0; 3 S Twigg, MAP Leegem, 15-10-0; 4 G Mumby, Team Frenzee, 14-8-0.

Daiwa Hallcroft Fishery Carp/Silverfish (Thurs)
Moat Pool (18 pegs)
Result: 1 N Shipman, Clowne, 34-11-0; 2 S Gilbert, Lincoln, 19-14-0; 3 G Mumby, Team Frenzee, 14-11-0.

Daiwa Hallcroft Fishery Carp/Silverfish (Tues)
Moat Pool (17 pegs)
Result: 1 W Lomas, MAP Leegem, 28-11-0; 2 S Twigg, MAP Leegem, 27-2-0; 3 G Mumby, Team Frenzee, 23-8-0; 4 K Baxter, Mosborough Tackle Box, 23-8-0.

Decoy Lakes (Sun)
Six Islands Lake (17 pegs)
Result: 1 S Godfrey, Sensas Mark One, 59-7-0; 2 S Pell, Decoy, 52-5-0; 3 N Adcock, Browning Hot Rods, 49-15-0; 4 K Wadge, Decoy, 49-7-0.

Decoy Lakes (Sat)
Beastie Lake (27 pegs)
Result: 1 M Mitchell, JVAC, 51-8-0; 2 A Leathers, Browning Hot Rods, 41-13-0; 3 B Mason, Ringer Baits, 40-2-0; 4 T Wilson, Spalding, 39-0-0.

Drennan Pairs (round one)
River Welland, Spalding & River Glen (50 pegs)
Result: 1 D Burn, Spalding 27-0-0; 2 S Winters, Drennan, 20-12-0; 3 G Butler, Maver Bait-Tech, 20-10-0; 4 T Beech, Quorn AS, 20-7-0.
Winning pair: 1 T Beech and C Fletcher, 32-12-0.

Froggatt’s Pools (Sun)
Lodge Pool (14 pegs) 
Result: 1 K Woodfield, Tubertini, 48-2-0; 2 K Butler, Froggatt’s, 45-9-0; 3 I Tetsel, Water’s Edge, 31-9-0.

Jim Bolton Memorial (Fri)
River Wensum, Riverside (26 pegs)
Result: 1 P Swan, Angling Direct, 35-8-0; 2 R Wright, Browning Hot Rods, 29-5-0; 3 L Beckett, Earlham Silvers, 26-8-0; 4 K Fuller, Angling Direct, 19-15-0; 5 K Humphries, Norwich, 17-7-0; 6 P Lawrence, Earlham Silvers, 14-6-0.

Lakeview Fishery (Sun)
Canal & Stream Pools (21 pegs)
Result: 1 J Griffin, Lakeview Select, 43-8-0; 2 A Searle, Middy, 39-12-0; 3 S Haywood, Middy, 31-12-0; 4 G Woodcock, Middy, 25-5-0; 5 G Saddler, Lakeview Select, 22-2-0; 6 D Kent, Lakeview Select, 18-10-0.

Little John Lakes Vets (Fri)
Robin Hood & Maid Marion Lakes (23 pegs)
Result: 1 D Johnson, James Maude AC, 56-0-0; 2 G Westwater, MAP/Marukyu, 53-15-0; 3 G Bennett, MAP Mansfield, 53-9-0; 4 M Crewe, Little John, 50-1-0; 5 P Lambert, Little John, 31-10-0; 6 G Eden, Mansfield, 30-12-0.

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood & Maid Marion Lakes (22 pegs)
Result: 1 G Cox, Little John, 38-9-0; 2 D Johnson, James Maude AC, 33-4-0; 3 P Tatley, MAP Mansfield, 27-10-0; 4 S Butler, Notts AA, 12-11-0; 5 S Beard, Little John, 12-5-0; 6 P Lambert, Little John, 12-2-0.

Manor Farm Leisure (Sat)
Island & Boundary Pools (27 pegs)
Result: 1 C Telling, Colmic Airon, 60-12-0; 2 A Mansfield, Shakespeare, 49-4-0; 3 R Merry, Arthur’s Angling Supplies, 48-12-0; 4 R Ellis, Smithy’s Angling, 46-2-0; 5 C Noyce, Solihull Angling Centre, 45-8-0; 6 M Lane, Cotswold Angling, 44-8-0.

Manor Farm Leisure (Sun)
Island & Boundary Pools (26 pegs)
Result: 1 M Malin, Colmic Airon, 65-12-0; 2 C Colman, Arthur’s Angling Supplies, 64-6-0; 3 A Taylor, Lodge Park, 45-0-0; 4 J Morris, Shipston AC, 44-4-0; 5 P Alder, Solihull Angling Centre, 31-10-0; 6 C Cameron, Middy/Old Ghost, 31-4-0.

Maver Classic Qualifier (Sat)
Maver Larford Lakes, Match Lake (27 pegs)
Result: 1 P Cook, Maver, 90-8-0; 2 C Jones, Tameside Match, 57-13-0; 3 M Blackmore, Maver, 55-8-0; 4 D McManus, Ted Carter Southport, 45-13-0; 5 I Morrison, Ted Carter Southport, 36-1-0; 6 C Gorrell, Ted Carter Southport, 35-6-0.

Maver Classic Qualifier (Sun)
Maver Larford Lakes, Arena Pool (23 pegs)
Result: 1 D Powell, Maver, 43-12-0; 2 D Bache, Maver, 43-11-0; 3 I Giddins, Maver/Bag ‘Em Baits, 27-0-0; 4 S Poynton, Old Ghost, 20-3-0; 5 S Dudmore, Larford, 17-6-0; 6 T Roberts, Larford, 17-0-0.

Maver Larford Lakes Winter League (round four)
Match & Specimen Lakes (32 pegs)
Result: 1 N McKinnon, Preston Innovations, 129-6-0; 2 A Kinder, Maver/Marukyu, 100-5-0; 3 M Churchill, Maver/Scone Zone, 89-10-0; 4 R Hull, Garbolino/Dynamite Baits, 67-9-0; 5 C Gorrell, Ted Carter Southport, 61-15-0; 6 B Gabriel, MFS Green Army, 49-12-0.
Teams: 1 MFS Green Army, 5pts; 2 Team Garbolino, 10; 3 Ted Carter Southport, 14; 5 Fran’s Four, 23; jt6 Sheila’s Boys and Wyre Forest Hyde, both 23.
League: 1 Team Garbolino, 50pts; 2 MFS Green Army, 54; 3 Ted Carter Southport, 55.

Moorlands Farm (Sat)
Silver, Bank, Moors, Island & Middle Pools (36 pegs)
Result: 1 C Pace, Colin Pace Academy, 42-12-0; 2 W Melling, Maver Midlands, 38-14-0; 3 M Lefevre, Moorlands Gold, 33-10-0; 4 D Ludgate, Mosella, 30-2-0; 5 P Newell, Redditch, 25-14-0; 6 K Hayes, Moorlands, 25-9-0.

Moorlands Farm (Sun)
Meadow, Silver & Moors Pools (34 pegs)
Result: 1 L Richards, Packington, 57-2-0; 2 W Jennings, Moorlands, 37-12-0; 3 G Palmer, Walsall, 31-4-0; 4 D Williams, Halesowen RBL, 30-8-0; 5 M Henshall, Foster’s, 29-10-0; 6 C Munslow, Moorlands, 28-0-0.

Moorlands Farm (Tues)
Bank, Meadow & Island Pools (17 pegs)
Result: 1 M Lefevre, Moorlands Gold, 48-8-0; 2 L Pickett, Moorlands, 45-4-0; 3 C Munslow, Moorlands, 40-10-0.

Moorlands Farm (Thurs)
Meadow, Middle, Bank & Island Pools (37 pegs)
Result: 1 A Gethin, Stephens Tackle, 44-8-0; 2 C Pace, Colin Pace Academy, 41-0-0; 3 C Cameron, Middy/Old Ghost, 35-12-0; 4 C Hill, Mosella, 35-0-0; 5 L Connolly, Colin Pace Academy, 34-3-0; 6 J Watson, Old Ghost, 34-0-0.

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (20 pegs)
Result: 1 J Adamson, Packington, 30-12-0; 2 R Savage, Lane’s Bait, 28-6-0; 3 P Canning, Packington, 21-12-0; 4 S Edwards, Packington, 13-10-0; 5 P Hunter, Paul’s Fodder, 12-5-0; 6 B Howell, Lane’s Bait, 12-3-0.

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (22 pegs)
Result: 1 K Wynn, Lane’s Bait, 10-1-0; 2 R Savage, Lane’s Bait, 9-13-0; 3 S Edwards, Packington, 8-8-0; 4 K Wooding, Solihull Angling Centre, 5-1-0; 5 C O’Brian, Fast Feeders, 4-4-0; 6 C Evans, Alvechurch Fisheries, 4-2-0.

Preston Innovations Woodland View (Sat)
High Pool (18 pegs)
Result: 1 D Brownhill, Peg One Angling, 40-6-0; 2 A Morrison, Fisherman’s Friend, 22-0-0; 3 P Bishop, Peg One Angling, 17-1-0.
 
Preston Innovations Woodland View (Sun)
Ghost, Front & Back Deans Pools (29 pegs)
Result: 1 J Davis, Fisherman’s Friend, 58-8-0; 2 S Farmer, Dams & Lock, 47-0-0; 3 R Wilson, Woodlands, 41-2-0.

Sherwood Forest Fishery (Sun)
Holmedale Lake (34 pegs) 
Result: 1 R Allen, Kinky Pellet Club, 85-10-0; 2 L Plackett, Sherwood Forest Fishery, 45-0-0; 3 S Sheldon, Kinky Pellet Club, 42-3-0; 4 L Lapidge, Kinky Pellet Club, 40-12-0; 5 L Parker, Phil’s Bait & Tackle, 33-8-0; 6 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 32-15-0.

Stanjay Tackle (Fri)
Factory Bank Drain (15 pegs)
Result: 1 N Newby, Sensas Mark One, 16-13-0; 2 A Watling, Stanjay Tackle Gold, 15-14-0; 3 M Caldecote, Willow Grange, 13-12-0; 4 B Nudd, Browning, 13-3-8; 5 J Taylor, Sensas Mark One, 8-15-0; 6 R Whincup, Stanjay Tackle Silver, 8-12-8.

Suffolk Water Park Silverfish Only (Sat)
Canal Lake (13 pegs)
Result: 1 J Dale, Bait-Tech, 4-14-0; 2 K Gooderham, Browning Wickford Angling, 3-14-0; 3 B Walker, Bill’s Tackle, 1-14-0; 4 C Smith, Harleston Wortwell DAA, 1-7-0.

Tunnel Barn Farm (Sat)
Club & Canal Pools (32 pegs)
Result: 1 P Bick, Shakespeare, 84-3-0; 2 P Gent, Tunnel Barn Farm All Stars, 81-10-0; 3 W Ainsworth, Mid City, 54-7-0; 4 A Jackson, Mosella, 52-15-0; 5 D Shipley, Tunnel Barn Farm All Stars, 51-14-0; 6 M Barwell, Maver Gold/Bag ‘Em Baits, 31-6-0.

Tunnel Barn Farm (Sun)
Extension Pool (20 pegs)
Result: 1 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 68-3-0; 2 A Wakelin, Preston Innovations, 52-7-0; 3 R Biggs, OHMS, 45-6-0; 4 P Rice, Bag ‘Em Baits, 36-6-0; 5 A Jackson, Mosella, 35-0-0; 6 S Reynolds, Tunnel Barn Farm All Stars, 33-2-0.

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Mon)
House Pool (18 pegs)
Result: 1 K Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 47-12-0; 2 S Birch, Northfield, 43-9-0; 3 J Mobley, Tunnel Barn Farm Vets, 42-0-0; 4 J Wills, Tunnel Barn Farm Vets, 40-5-0; 5 A Darling, Tunnel Barn Farm Vets, 40-4-0; 6 B Edwards, Young’s MG, 40-0-0.

Tunnel Barn Farm (Mon)
Bottom Pool (18 pegs)
Result: 1 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 105-13-0; 2 M Barwell, Maver Gold/Bag ‘Em Baits, 88-0-0; 3 I Dixon, Drennan Bordon Angling, 65-0-0; 4 P Rice, Bag ‘Em Baits, 55-0-0; 5 A Wakelin, Preston Innovations, 54-15-0; 6 C Georgen, Sensas France, 52-0-0.

Tunnel Barn Farm (Tues)
Canal Pool (17 pegs)
Result: 1 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 65-10-0; 2 P Rice, Bag ‘Em Baits, 62-9-0; 3 C Georgen, Sensas France, 58-14-0; 4 M Barwell, Maver Gold/Bag ‘Em Baits, 55-9-0; 5 S Cantwell, Atomic AC, 43-3-0; 6 A Jackson, Mosella, 37-1-0.

Tunnel Barn Farm (Thurs)
Canal & Club Pools (32 pegs)
Result: 1 P Taylor, Middy Express, 62-1-0; 2 C Georgen, Sensas France, 57-0-0; 3 J Neath, Shakespeare, 56-4-0; 4 R Knowles, Shakespeare, 44-10-0; 5 P Rice, Bag ‘Em Baits, 41-8-0; 6 M Turner, Parkside FC, 39-0-0.

Tunnel Barn Farm (Fri)
Extension Pool (20 pegs)
Result: 1 C Georgen, Sensas France, 55-10-0; 2 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 44-10-0; 3 P Rice, Bag ‘Em Baits, 44-8-0; 4 M Barwell, Maver Gold/Bag ‘Em Baits, 40-8-0; 5 T Maj, Maver Gold/Bag ‘Em Baits, 33-15-0; 6 I Shirley, Tunnel Barn Farm, 33-8-0.

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (20 pegs)
Result: 1 J Belcher, RAF, 44-0-0; 2 T Marshall, Dynamite Baits, 40-8-0; 3 J Woodland, Sherwood Forest Fishery, 38-0-0; 4 T Nally, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 24-10-0; 5 P Johnson, Carlton, 22-8-0; 6 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 19-8-0.

SOUTH

Bait-Tech Viaduct Fishery Silverfish Pairs (Sat & Sun)
Campbell, Cary & Spring Lakes (36 pegs)
Saturday result: 1 A Power, Preston Innovations Thatcher’s, 32-1-0; 2 N Collier, GOT Baits, 24-11-0; 3 A Crocker, Frenzee West Wales, 23-5-0.
Sunday result: 1 L Edwards, Preston Innovations, 24-12-0; 2 M Parsons, Preston Innovations Thatcher’s, 19-0-0; 3 P Greenwood, Viaduct, 14-9-0.
Overall result: 1 N Collier and M Tomes, 9pts (54-4-0); 2 M Harper and D Shipp, 9 (47-5-0); 3 A Power and M Parsons, 10.

Coleman’s Cottage Fishery (Thurs)
Pathfield Lake (16 pegs)
Result: 1 G Bridge, Cariers RAPS, 59-0-0; 2 R Pisano, Galleywood, 50-0-0; 3 N Darke, GOT Baits, 45-8-0; 4 J Blavins, GOT Baits, 43-8-0; 5 A Lee, Bill’s Tackle, 28-0-0; 6 G Bibbey, Coleman’s Bait & Tackle, 26-8-0.

Coleman’s Cottage Fishery (Tues)
Wood Lake (20 pegs)
Result: 1 R Pisano, Galleywood, 102-0-0; 2 S James, Ockendon Bait & Tackle, 71-8-0; 3 F Thomas, Browning Wickford Angling, 71-0-0; 4 P Cooper, Cariers RAPS, 66-8-0; 5 P Binks, Walton on the Naze, 66-0-0; 6 K Choppin, Cariers RAPS, 59-0-0.

Coleman’s Cottage Fishery
Pathfield Lake (21 pegs)
Result: 1 J Church, Coleman’s Bait & Tackle, 91-0-0; 2 J Trew, Coleman’s Bait & Tackle, 72-8-0; 3 K Choppin, Cariers RAPS, 62-0-0; 4 G Upjohn, Cariers RAPS, 42-0-0; 5 T Edwards, Browning Wickford Angling, 38-4-0; jt6 P Chambers, Coleman’s Bait & Tackle and M Brown, Bowler’s, both 38-0-0.

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Tues)
Red Kite Lake (11 pegs)
Result: 1 C Davies, Dynamite Oakfield, 40-9-0; 2 G Thorpe, GOT Baits, 30-8-0; 3 R Makins, GOT Baits, 30-5-0; 4 G Britten, Milton Keynes, 28-3-0; 5 D Robinson, Cotswold Angling, 27-9-0; 6 P McLoughlin, Dynamite Oakfield, 22-8-0.

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sat)
Red Kite & Swallow Lakes (19 pegs)
Result: 1 M Stickley, Ernest Turner, 33-2-0; 2 G Thorpe, GOT Baits, 24-11-0; 3 J Brewster, Dynamite Oakfield, 16-13-0; 4 D Ashby, Banbury Gunsmiths, 16-20-0; 5 N Bryan, The Bull, 13-9-0; 6 F Lawther, Dynamite Oakfield, 11-15-0.

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Red Kite & Swallow Lakes (17 pegs)
Result: 1 G Thorpe, GOT Baits, 58-1-0; 2 N Bryan, The Bull, 22-4-0; 3 P McLoughlin, Dynamite Oakfield, 19-1-0; 4 S Nicholls, Banbury Gunsmiths, 16-10-0; 5 L Tibbett, Oakfield, 9-15-0; 6 D Howe, Browning Crowsports, 8-8-0.

Gold Valley Lakes (Sat)
Gold Lake (25 pegs)
Result: 1 S Barnett, Drennan Bordon Angling, 13-12-0; 2 G Thomas, Springlakes, 9-10-0; 3 J Attwood, Springlakes, 8-9-0; 4 R Beale, Springlakes, 4-7-0; 5 E Green, Springlakes, 4-5-0.

Gold Valley Lakes (Sun)
Middle & Syndicate Lakes (25 pegs)
Result: 1 M Bond, Springlakes, 22-2-0; 2 C Dalton, Springlakes, 15-10-0; 3 R Beale, Old Boys, 12-0-0; 4 S Gent, Gold Valley, 11-12-0; 5 L Humphries, Springlakes, 10-8-0; 6 J Attwood, Springlakes, 7-4-0.

Lake John (Sat)
Bottom Lake (13 pegs)
Result: 1 L Bishop, Lake John, 23-4-0; 2 P Dunn, J&B Tackle, 17-12-0; 3 C Randall, Lake John, 16-4-0; 4 P Swann, Miracle Baits, 15-12-0; 5 G Butler, Garbolino Black Horse, 15-8-0; 6 R Makins, GOT Baits, 12-4-0.

Lake John/Angling Direct Winter League Practice (Sun)
Bottom Lake (27 pegs)
Result: 1 C Vandervliet, Drennan/Bowler’s/Bait-Tech, 27-8-0; 2 K Farrell, Lake John, 25-12-0; 3 G Miller, Maver Image/Bait-Tech, 25-0-0; 4 C Clark, Maver/Angling Direct, 23-8-0; 5 C Horwood, Harrow Herons, 22-8-0; 6 R Grimes, Drennan Bordon Angling, 20-10-0.

Reading DAA Christmas (Sun)
Kennet & Avon Canal, Froxfield (36 pegs)
Result: 1 M Palk, Thames Valley Angling, 10-9-0; 2 M Kirk, Sensas A4, 9-8-0; 3 J Williams, Sensas A4, 8-3-8; 4 L Cook, Thatcham Angling, 8-2-0; 5 A Lianukevicius, Tubertini, 8-0-0; 6 D Stratford-Way, Tubertini, 6-12-0.

Slough House Lake Winter Series (Sun)
Bulphan (41 pegs)
Result: 1 A Southgate, Garbolino Black Horse, 28-10-0; 2 J Wilson, Ockendon Bait & Tackle, 23-0-0; 3 P Vasey, Oakwood Angling, 18-6-0; 4 A Griffiths, Maver Image, 17-0-0; 5 M Hood, Bowler’s, 16-4-0; 6 J Hunt, Brentwood Angling, 15-4-0.

Sonu Baits Passies (Sun)
Match Lake (15 pegs)
Result: 1 J Kirk, Arun, 75-13-0; 2 T Parnell, Sonu Baits Passies, 43-9-0; 3 S Peacock, Arun, 33-4-0; 4 O Tilley, Arun, 31-8-0; 5 J Money, Back Arun, 27-0-0.

Tyler’s Common (Sat)
Horseshoe Lake (28 pegs)
Result: 1 R Wager, Bowler’s, 85-4-0; 2 Z Lori, Tyler’s Common, 52-8-0; 3 P Beck, Ockendon Bait & Tackle, 48-6-0; 4 G Ford, Ockendon Bait & Tackle, 39-4-0; 5 S Copping, Ockendon Bait & Tackle, 39-0-0; 6 J McGuire, Rib Valley Angling, 27-12-0.

 

 

About The Caravan Park

A small peaceful, adults only Touring Caravan Park with supersized hard standing pitches all with their own electrical hook up, situated in a quiet corner of the fishery but with easy access to the lakes and facilities.

About the caravan park

The 4 acre field is rectangular with a mature wood running along the North West side providing shelter and privacy from the fishing lakes, the North east side faces the Hambleton Hills and the white horse. Beside the field there is a separate toilet block, with separate Gents, Ladies and Disabled toilets, plus a screened chemical disposable point. In the centre of the Park there is a walk in shower which is for Caravan Park customers only. There is easy access fresh drinking water points on the field.
( Note : Onsite there are other toilet facilities near the main fishing car park and in the entrance to the Café and Tackle shop), there are hard gravel roads around the lakes and to the Caravan Park, with an easy accessible entrance from the main road. (Click here to see or print the Site Plan)

Park rules

  • Adults Only
  • No Dogs
  • No Music, Radios or TV's to be played at a high levels.
  • Speed Limit of 5mph
  • NO FIRES
  • BBQs are to be lit in recognised containers on your pitch, they must be on a stand and not to be placed on the ground or grass.
  • Inappropriate behaviour will not be tolerated.
  • Litter must be placed in one of the bins and your pitch must be free from litter on departure.
  • The management reserves the right to remove any person or property who is in its opinion not suitable to use the site, or whose behaviour is considered to be detrimental to other guests.

Overview of the area

Just off the A19 between Easingwold and Thirsk lies the beautiful village of Sessay surrounded by farmland.

The Oaks Lakes sit to the North end of the village and are screened with woodland and hedges there are 10 fishing lakes used for many course fishing competitions and featured regularly in the leading angling magazines, but this isn't to put off beginners we welcome all abilities and have a number of pleasure fishing lakes for people who just want to turn up have have a go, you don't need to worry about baits as the helpful staff in the onsite Tackle shop will give you help and tips to get you started and have a range of products to suit everyone's budget/level. 

Book Online »

One thought on “The Oaks Sessay Rules Of Attraction

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *